Studené zimní větry a mrazivý vzduch mohou ohrozit rostliny, ale s několika tipy můžete zazimovat velké i malé skleníkové struktury, abyste ochránili své rostliny.
Co to znamená zazimovat skleník?
Zazimování skleníku znamená jeho přípravu na chladné teploty a větry zimního období. Správným zazimováním skleníku ušetříte náklady na vytápění (pokud skleník vytápíte) a zajistíte, že budete mít neporušený pěstební prostor pro skleníkové rostliny, když se vrátí teplý vzduch.
Pokud plánujete nechat své rostoucí rostliny přezimovat ve skleníku, musíte zajistit, aby teplota pro živé ovoce, květiny a zeleninu nikdy neklesla pod udržitelnou úroveň. Pokud plánujete skleník odstavit až do příští vegetační sezóny, snese více studeného vzduchu, ale měl by být ušetřen jakéhokoli poškození, které by mohlo ovlivnit budoucí použití.
Jak zazimovat skleník
Pěstitelé by měli provést následující kroky, aby zazimovali své skleníky na nejchladnější měsíce roku.
1. Opravte všechny panely . Ať už máte skleněné nebo polykarbonátové stěny, proveďte nezbytné opravy, abyste podpořili jejich strukturální integritu.
2. Podpořte tmelení a těsnění . Jedním z největších viníků tepelných ztrát jsou průvanové otvory mezi stěnovými panely. Použijte tmel nebo pěnový tmel k zablokování jakýchkoli trhlin ve struktuře skleníku. Nezapomeňte také utěsnit základ.
3. Zkontrolujte svůj topný systém . Pokud ve skleníku používáte topný systém, ujistěte se, že vaše termostaty, zemní kabely, ohřívače prostoru a/nebo generátory jsou v dobrém funkčním stavu. Odstraňte veškerý prach z ohřívačů nebo ventilátorů.
4. Vypusťte potrubí, které může zamrznout . Pokud přezimujete rostliny, plánujte je zalévat ručně. Během spících měsíců nebudou potřebovat mnoho vody, takže se nevyplatí riskovat prasklé potrubí.
5. Vyčistěte celý skleník . Zazimování je perfektní záminka pro čištění a dezinfekci skleníku. K odstranění plísní nebo plísní použijte bělidlo. Prázdné květináče umyjte, abyste se ujistili, že v nich nejsou škůdci. Vyčistěte zasklení stěn, abyste maximalizovali množství ultrafialového záření, které se během zimy dostane k vašim rostlinám.
6. Izolujte bublinkovou fólií . Bublinková fólie může sloužit jako ochranný kryt skleníku, který uzamkne teplý vzduch. Přilepte průhlednou bublinkovou fólii na vnitřní stranu skleněných nebo polykarbonátových stěn.
7. Nastavte cirkulační ventilátory pro proudění vzduchu . Ať už provozujete malý nebo velký skleník, budete chtít cirkulaci čerstvého vzduchu pro udržení stabilních teplot a úrovní vlhkosti. Naplánujte si, že tyto cirkulační ventilátory budou běžet nepřetržitě po celou zimu.
8. Kolem rostlin náchylných na mráz umístěte plastovou fólii . Pomocí kůlů podepřete plachtu a zajistěte, aby se přiblížila, ale nedotýkala se listů vašich rostlin. Odstraňte fólii, jakmile teplota stoupne nad bod mrazu.