Každá zdravá zahrada začíná zdravou půdou. Zjistěte více o různých typech půdy a o tom, jak připravit zahradu zlepšením stavu půdy.
Co je půda?
Půda je vrchní vrstva zemského povrchu známá jako pedosféra. Skládá se z organické hmoty, minerálů, plynů, kapalin a živých organismů. Všechny tyto složky spolupracují na podpoře života zvířat a rostlin na Zemi. Půda poskytuje prostředí pro růst rostlin, skladování vody a stanoviště pro různé formy života. Půda je jedním z nejdůležitějších přírodních zdrojů Země. Půdověda je studium půdy a různých environmentálních faktorů ovlivňujících kvalitu půdy. Půdní vědci nadále objevují způsoby, jak využívání půdy a znečištění přispívají ke změně klimatu, půdní erozi a degradaci půdy.
6 typů půd
Půdní typy lze kategorizovat podle velikosti půdních částic. Zvažte některé z nejběžnějších typů půdy.
1. Jílovitá půda : Jílové půdy jsou husté, mají vysoký obsah živin a obsahují více než dvacet pět procent jílových částic. Částice jílovité půdy jsou malé a těsně nahromaděné s velmi malým vzduchovým prostorem mezi částicemi. Zadržují velké množství vody, ale nabízejí špatný odtok. Velikost částic ztěžuje uchycení kořenů rostlin a může se ukázat jako náročný půdní profil pro zahradníky. V závislosti na obsahu jílu mohou být jílovité půdy považovány za hlinitou nebo písčitou hlínu.
2. Písčitá půda : Písčité půdy obsahují vysokou koncentraci kamenných částic. Jsou to lehké, teplé a vzdušné půdy, které mívají kyselé pH. Jsou to volně propustné půdy, které nabízejí velmi málo živin a zadržování vody, což může bránit růstu rostlin. Přídavek organické hmoty může zlepšit strukturu půdy, poskytnout kořenům rostlin více živin a dostatečné množství vody.
3. Rašelinová půda : Rašelinové půdy mají vysoký obsah organického materiálu. Mají vysoký obsah živin a poskytují velmi dobrou drenáž. Rašelinové půdy se obvykle přidávají do stávající ornice, aby se upravila půdní struktura a poskytly živiny pro růst rostlin.
4. Naplavené půdy : Naplavené půdy mají dobré provzdušňování a vysokou úrodnost. Částice bahna jsou menší než částice písku, ale větší než částice jílu. Zadržují vysoké množství vlhkosti, ale mohou být snadno smyty silnými dešti nebo proudy.
5. Hlinitá půda : Hlinitá půda obsahuje směs jílu, písku, bahna a humusu . V závislosti na poměru různých půdních typů, které tvoří hlinitou půdu, může být považována za jílovitou, hlinitý písek atd. Hlinité půdy mají vysoký obsah živin, dobře zadržují vodu a mají dobrou drenáž. Je to jedna z nejlepších zemědělských půd a je ideální pro použití ve zvýšeném zahradním záhonu.
6. Křídová půda : Křídové půdy obsahují vysoké množství uhličitanu vápenatého, což z nich dělá vysoce alkalické půdy. Křídová půda má jemnou texturu půdy, která snadno vysychá. Rostliny, které vyžadují kyselou půdu, ve vápenité půdě nepřežijí. V některých případech lze křídovou půdu okyselit, ale zahrádkáři častěji používají pouze rostliny, které tolerují alkalické půdy.
Jak připravit půdu pro vaši zahradu
Před výsadbou na zahradě se nejprve ujistěte, že máte dobrou půdu. Zvažte tyto tipy pro zlepšení jakéhokoli typu půdy.
1. Odstraňte kameny . Množství hornin v půdě je pravděpodobným indikátorem špatné kvality půdy. Poskytují malou až žádnou nutriční hodnotu a ztěžují terénní úpravy. Shrabte ornici, abyste odstranili povrchové kameny. Aplikace 16palcové vrstvy organické hmoty, jako je mulč a posekaná tráva, může pomoci poskytnout dostatek organické půdy pro růst kořenů rostlin. Pokud jsou vaše zahradní záhony plné velkých kamenných desek, zvažte použití kontejnerových rostlin nebo výsadbu na vyvýšené záhony.
2. Provzdušněte půdu . Provzdušňování půdy má pro vaši rostlinu řadu výhod, od zlepšení odvodnění vody až po zvýšení správného příjmu živin. Existují různé metody provzdušňování půdy, včetně kypření půdy, odstraňování „zátků“ půdy ze země nebo používání kapalinové aerace.
3. Zkontrolujte a upravte pH půdy . Chcete-li zjistit pH půdy , proveďte test půdy. Optimální rozsah pH pro většinu živných rostlin je mírně kyselý, od 5,5 do 6,5, takže pokud pH vaší půdy spadá mimo tento rozsah, možná budete muset použít úpravy půdy, aby byla vaše zahrada připravena na rostliny. Některým rostlinám se bude dařit v mírně odlišných podmínkách. Například ananas, borůvky, azalky a rododendrony jsou známé jako „kyselomilné rostliny“, protože se jim daří v kyselejších půdách (mezi 4,0 a 6,0). Rostliny jako chřest, zimolez a levandule zvládnou zásaditější podmínky (mezi 6,0 a 8,0). Přidejte mletý vápenec nebo dřevěný popel do vaší stávající půdy, abyste zvýšili pH půdy. Chcete-li snížit pH půdy, zvažte použití organických hnojiv, kompostu nebo sloučenin síry.
4. Upravte půdu . Úprava půdy je proces zlepšování chudé půdy pro podporu růstu zdravých rostlin. Půda je většinou tvořena jílem, pískem a bahnem. Procento těchto a dalších složek ovlivní texturu půdy, která určuje její schopnost zadržovat vodu a úrovně provzdušňování. Struktura půdy je hlinitá – nebo zdravá a úrodná – pokud má optimální rovnováhu jílu, písku a bahna. Pokud ne, můžete přidat různé půdní kondicionéry, jako jsou mikroby a rašeliník, abyste zlepšili kvalitu půdy. To také pomůže se zadržováním vody.