Sukulenty jsou odolné rostliny, které můžete přidat do vnitřního nebo venkovního prostoru. Naučte se, jak přesadit své sukulenty, abyste množili nové rostliny a podporovali nový růst.

Co jsou sukulenty?

Sukulenty jsou rostliny známé svou schopností zadržovat vodu v suchých, horkých podnebích, jako jsou pouště, mořské pobřeží a suchá jezera. Pojem „sukulentní“ zahrnuje řadu různých rostlinných čeledí a rodů jako Aeonium , Agave , Aloe , Echeveria a Graptopetalum se společnými vlastnostmi, včetně:

  • Stanoviště : Mnoho sukulentních druhů roste v oblastech, které jsou pro jiné rostliny neobyvatelné. Sukulenty jsou skvělé pokojové rostliny díky jejich minimálním nárokům na péči a jedinečné struktuře rostlin.
  • Hustá, masitá struktura : Sukulenty mají často tlusté, masité rostlinné struktury, které jim umožňují uchovávat vodu.
  • Uzavření průduchů : Sukulenty zavírají průduchy, malé otvory na listech a stoncích, během dne a otevírají je v noci, když je klima chladnější, aby se zabránilo nadměrné ztrátě vody.

Kdy byste měli přesazovat sukulenty?

Své sukulenty byste měli přesazovat každé dva roky na začátku vegetačního období, obvykle brzy na jaře nebo na podzim. Chcete-li zjistit, zda vaše sukulentní rostlina potřebuje přesazení, zkontrolujte kořeny rostliny. Pokud sukulentní kořeny vyrůstají z drenážního otvoru, pak je čas přesunout sukulenty do větší nádoby.

Dalším způsobem, jak zkontrolovat, zda vaše sukulenty potřebují přesazení, je zjistit, zda na vašem sukulentu nerostou nějaké nové malé rostlinky (nazývané „štěňata“). Většinu sukulentů můžete snadno namnožit dělením. Vyjměte sukulent z květináče a opatrně oddělte mateřskou rostlinu od mláďat. Přesazujte každou rostlinu zvlášť.

Nejlepší půda pro přesazování sukulentů

Sukulenty preferují suché půdy s dobrou drenáží, takže pro pěstování zdravých sukulentních rostlin nejlépe funguje porézní písčitá zalévací směs. Pokud nemáte písčitou půdní směs, můžete také použít zeminu do květináče nebo kaktusovou zeminu obsahující pemzu nebo perlit, které podporují odvodnění. Jílovité půdy nebo běžné půdy v květináčích, které také neprosakují, mohou způsobit hnilobu kořenů kvůli nadměrnému nahromadění vody.

Jak přesazovat sukulenty

Existuje několik důvodů, proč můžete zvážit přesazení svých sukulentů, včetně toho, že jejich současné květináče jsou příliš malé, což ztěžuje růst jejich kořenového systému. Přesazováním sukulentů rostlině také poskytnete živnou, provzdušněnou směs čerstvé půdy.

1. Shromážděte zásoby . Proces přesazování je snadný, pokud máte správné zásoby. Spolu s dobře propustnou půdou budete potřebovat také nový květináč s otvorem na dně. Vyberte větší květináč, než jaký máte aktuálně: Nový domov rostliny by měl být alespoň o deset procent větší než váš sukulent. Terakotové květináče jsou ideální, protože odvádějí přebytečnou vlhkost, ale jakýkoli typ květináče s drenážním otvorem podpoří růst sukulentních rostlin. I když to není nutné, malá ruční zahradnická lopatka také pomáhá při přesazování vašich sukulentů.

2. Připravte si nový hrnec . Rukou nebo zahradnickou lopatou naberte směs na zalévání a naplňte nový květináč zeminou asi do tří čtvrtin výšky. Novou zeminu v květináči promíchejte a nakypřete, aby se nelepila na stěny nádoby.

3. Vyjměte rostlinu ze starého květináče . Otočte květináč na bok a pomocí malé zahradnické lopatky nebo rukou jemně uvolněte půdu, protřepejte a poklepejte, abyste rostlinu jemně vytáhli ze starého květináče. Pokud vašemu sukulentu vyrostly odnože, jemně vypáčte nové sukulenty z původní rostliny a rozmnožte je v samostatných květináčích.

4. Zkontrolujte kořeny . Pokud vaše rostlina trpěla hnilobou kořenů, možná budete chtít kořeny před přesazením sukulentu prohlédnout blíže. Opatrně očistěte kořeny co nejvíce z možná kontaminované půdy a pomocí nůžek nebo zahradnických nůžek odstřihněte všechny černé nebo hnědé kořeny.

5. Přeneste rostlinu do nového květináče . Vložte sukulent do připraveného hrnce. Přidejte do květináče více zalévací směsi a zajistěte, aby šťavnaté kořeny byly zcela pokryty zeminou, zatímco šťavnaté listy jsou zcela nad horní hranicí půdy. Mírně zalijte přesazenou sukulentní rostlinu, aby přebytečná voda odtekla dnem květináče.