Své stěny můžete proměnit v umělecká díla pomocí nástěnných šablon. Zjistěte, jak může tento jednoduchý proces malování přidat charakter a výrazné barvy do vašeho interiéru.
Co je nástěnná šablona?
Nástěnná šablona je tenký plát z plastu nebo mylaru s výřezy. Malování přes tyto vzory nástěnných šablon vytváří dobře definovaný a vizuálně přitažlivý nástěnný vzor. Někteří majitelé domů volí možnosti šablony na zeď před tradičními tapetami, protože malování šablonou je cenově dostupnější možností pro kutily.
Šablony jsou navíc méně trvalé než tapety – pokud chcete změnit vzhled akcentové stěny ve vašem obývacím pokoji nebo jídelně, můžete snadno přemalovat původní šablonu, aniž byste museli nejprve odstraňovat metry lepivé tapety . Tento nedostatek lepidla činí nálepky na zeď a podlahové šablony šetrnější k životnímu prostředí, protože své opakovaně použitelné šablony můžete vyčistit a znovu použít pro budoucí kutilské projekty.
8 oblíbených vzorů nástěnných šablon
Šablony na malování na zeď se dodávají v různých velikostech a vzorech, což z nich činí flexibilní možnosti pro jakýkoli motiv domácí výzdoby. Moderní možnosti nástěnných šablon zahrnují:
1. Cihlová zeď : Může být konstrukčně nemožné přidat těžkou cihlovou akcentovou zeď do horních pater, ale můžete napodobit vzhled cihel pomocí jednoduché šablony dlaždic. Další textura a přirozené barvy nátěru zkomplikují proces aplikace, ale konečný produkt by mohl stát za další čas a úsilí.
2. Chevron : Tento vzor ve tvaru V pochází z římských dob, ale od té doby se stal základem moderního designu a elegantní módy v polovině století. Současní designéři používají nábytkové šablony ve tvaru šipky ke zdůraznění upcyklovaného nábytku nebo šablony tapet ve tvaru šipky, které poskytují vizuální hloubku a kontrast ke stěně.
3. Damašek : Tento elegantní design se skládá z opakujícího se znaku, obvykle s rostlinami nebo zvířaty. Použijte květinový vzor k rozjasnění koupelny nebo přidejte vizuální texturu akcentující zdi.
4. DIY šablona : Pokud nemůžete najít vzor šablony na zeď, který by vyhovoval vaší dekorativní vizi, můžete si vytvořit svůj vlastní. Sady šablon pro umění na zeď obsahují několik mylarových listů a řemeslný nebo užitkový nůž, abyste si mohli vystřihnout své návrhy. Vyzkoušejte svůj výtvor na rovném povrchu a ponechte dostatek času na zaschnutí barvy, abyste získali přesný náhled konečného produktu.
5. Geometrické : Implementujte více než jednu geometrickou šablonu ve svém projektu šablony pro domácí dekoraci a vytvořte složité vzory nebo jednoduché opakující se tvary. Mějte na paměti, že geometrické vzory jsou dobrou volbou pro velké stěny, protože je snazší je sladit s předchozími nátěry.
6. Rybí kost : Tento vzor šablony má souvislý design ve tvaru V, podobný vzoru ve tvaru V; vzor rybí kosti však používá pravoúhlé obdélníky k vytvoření vlnité klikaté iluze.
7. Mandala : Tento složitý nástěnný umělecký vzor připomíná rozkvetlou květinu nebo kolo. Mandala, důležitý symbol v buddhismu, představuje rovnováhu, jednotu nebo štěstí.
8. Maroko : Vzhledem k tomu, že Maroko bylo dlouho tavícím kotlem ideologií a kultur, je známé svými vzory mřížek nebo mřížových šablon, které odrážejí více vlivů. Marocké nástěnné šablony mohou obsahovat opakující se mandaly nebo damaškové nebo geometrické vzory.
Jak vytvořit šablonu na zeď
Podle tohoto jednoduchého návodu krok za krokem dokončete projekt šablony na zeď:
1. Sbírejte potřebné nástroje a materiály . Většinu položek, které budete pro svůj projekt potřebovat – mylarové listy, malířské pásky, štětce na šablony a latexové nebo akrylové barvy – najdete ve svých místních obchodech s domácími potřebami a řemeslnými výrobky. Možná budete moci použít malířský váleček nebo pěnový váleček k urychlení procesu malování, ale to bude záviset na úrovni detailů ve vaší šabloně a také na tom, kolik barev plánujete použít. Místo malířské pásky můžete také použít lepidlo ve spreji; lepidlo ve spreji však vaše stěny před přetíráním neochrání.
2. Připravte si pracovní plochu . Umístěte řeznický papír nebo hadřík pod podnos s barvou a pracovní plochu, abyste ochránili základovou desku nebo podlahy před kapkami barvy. Nejlepších výsledků dosáhnete, když před nanesením první vrstvy barvy očistěte stěny od prachu nebo nedokonalostí. Mějte poblíž hadr nebo papírovou utěrku, abyste odstranili přebytečnou barvu ze zadní strany šablony, když ji odstraňujete.
3. Vytvořte šablonu . Pokud vytváříte šablony od začátku, použijte tužku k nakreslení vzoru na mylarovém listu. Poté pomocí nože s ostrou čepelí vyřízněte svůj design – udělejte to proti prkénku nebo jinému chráněnému rovnému povrchu, abyste snížili pravděpodobnost, že se pořezáte. Můžete se rozhodnout vytvořit několik, abyste maximalizovali svou produktivitu. Pokud ano, použijte metr, vodováhu a tužku k nakreslení rovné čáry, která povede k umístění šablony, abyste mohli používat více šablon najednou.
4. Vyzkoušejte malou oblast . Umístěte šablonu do cílové oblasti a zajistěte ji pomocí vysoce kvalitní malířské pásky. Snížíte tím možnost krvácení barvy kolem okrajů šablony. Rozprostřete barvu přes šablonu a ujistěte se, že se nevyskytují žádné mezery v barvě. Nechte testovací část barvy zcela zaschnout, abyste získali přesný náhled, jak bude šablona a barva barvy vypadat na stěně. Pokud je základní vrstva příliš slabá vůči barvě pozadí, naneste ještě několik světlých vrstev.
5. Střídavé umístění šablony . Pokud máte násobky návrhu šablony, můžete střídat umístění šablony, abyste minimalizovali dobu projektu. Pracujte na stěně shora dolů. Jakmile vytvoříte několik šablon ve svislé řadě, můžete začít novou sousední řadu a čekat, až předchozí řada zaschne.
6. Opravte všechny chyby . K opravě drobných nedokonalostí nebo krvácení použijte malý suchý štětec nebo šikmý pěnový štětec. Je rozumné ponechat si barvy pozadí i popředí pro budoucí úpravy.