Hroznové rostliny mohou být skvělým doplňkem vaší domácí zahrady. Pěstování vlastních hroznů může nastartovat domácí vinařství a poskytnout ovoce ke svačině a výrobě konzerv.

Co jsou hrozny?

Hrozny jsou bobule, které rostou ve shlucích na vinné révě rodu Vitis z čeledi Vitaceae . Tyto malé oválné plody obsahují slupku, dužinu a semena, která producenti pečlivě pěstují pro výrobu ovoce, šťávy a vína. (Nicméně, mnoho odrůd jsou hrozny bez pecek , produkují drobná, jedlá jádra nebo žádná.) Nejlepší druhy hroznů pro domácí zahrady zahrnují americké, evropské a francouzsko-americké odrůdy.

Kdy zasadit hrozny

Po posledním zimním mrazu by pěstitelé hroznů měli zasadit vinnou révu brzy na jaře. Rostliny vinné révy se obvykle nakupují jako liány s holým kořenem, což znamená, že jsou připraveny k použití. Zasaďte nejlépe na místo s plným sluncem a vegetační období bude následovat v létě.

Jak pěstovat hrozny v 8 krocích

Začít se spící révou připravenou k použití je nejjednodušší způsob, jak pěstovat hrozny. Kupte si vinnou révu ve vaší místní školce a poté postupujte takto:

1. Namočte kořeny . Před výsadbou budete chtít namočit kořeny rostlin na několik hodin do vody. Můžete to udělat ve velkém kbelíku nebo sudu s koly. Namáčení kořenů zabrání vysychání révy vinné, zvláště pokud sázíte do suchého, skalnatého terénu.

2. Připravte půdu . Vinnou révu zasaďte do dobře propustné půdy, která je neutrální nebo jen mírně kyselá . Pokud vaše půda potřebuje další živiny, použijte organickou hmotu a hnojivo.

3. Připravte výsadbovou jámu . Vykopejte výsadbovou jámu jednu stopu hlubokou a jednu stopu širokou a přidejte čtyři palce ornice. Umístěte vinnou révu dostatečně hluboko, aby pokryla spodní část kořene až šesti centimetry půdy. Po navrstvení zeminu nestlačujte.

4. Rozmístěte své vinice . Zajistěte, aby se vaše rostlina nacházela v oblasti s dobrou cirkulací vzduchu, a pokud sázíte více keřů, rozmístěte je osm stop od sebe, abyste podpořili růst.

5. Zasaďte na místo s plným sluncem . Vaše rostlina bude potřebovat hodně ranního a odpoledního slunce; nějaký stín později během dne bude v pořádku. Léto může přinést život sousedních rostlin, takže se ujistěte, že nové rostliny nezastíní vaše liány.

6. Vytvořte strukturu, která podporuje vertikální růst . Umístěte určitou formu podpory, jako jsou kůly nebo mřížoví, na základnu vaší vysazené révy, aby rostlina mohla při vzestupu přilnout ke konstrukci. Tyto struktury umožňují lepší proudění vzduchu a mohou pomoci zmírnit riziko onemocnění.

7. Pravidelně zalévejte . Zalévejte ihned po výsadbě a poskytněte svým vinicím centimetr vody za týden. Brzy mladé liány vyrostou do výšky a síly. Můžete také nasypat mulčování kolem základny vaší rostliny, abyste pomohli zadržovat vodu.

8. Ořízněte si hrozny . Řezání hroznů posiluje kořenové systémy a podporuje růst nových výhonků. Staré palice nebo odnože vinné révy neplodí, takže některé z těchto palic seřízněte, abyste vytvořili nový růst a plodili. Nechte svou nejvyšší hůl dosáhnout vrcholu vašeho kůlu nebo mřížoviny. Poté, co vytvoří ovoce, je seřízněte koncem zimy, těsně před obnovením vegetačního období. Ořízněte tyto právě plodící palice na půl tuctu poupat.

Jak sklízet hrozny

Období sklizně hroznů spadá na severní polokouli od srpna do října.
Vyberte si ovoce, abyste měli stolní hrozny nebo hrozny na výrobu vína nebo želé:

1. Prozkoumejte : Hrozny by měly vypadat sytě v barvě a plném tvaru. Po dozrání budou mít hrozny mírně pevnou slupku, která jim ještě něco dodává.

2. Ruční sběr : Hrozny budou pevně držet na vinné révě, ale přesto byste měli být schopni bez větších potíží ručně přetahovat jednotlivé hrozny nebo hrozny.

3. Chuťový test : Hrozny by měly být sladké s trochou kyselého aroma. Vyzkoušejte hrozny v různých oblastech vaší mřížoviny; některé mohou být zralejší nebo sladší na základě umístění a slunečního záření.

4. Příprava : Hrozny jemně opláchněte studenou vodou, osušte je a nechte je několik dní odležet na pultu, nebo je chlazte ve vzduchotěsném sáčku v zásuvce na křehkost, aby vám déle vydržely.