I když je potřeba mnoho pokojových rostlin ke zlepšení kvality vzduchu v místnosti, stále existuje spousta důvodů, proč zaplnit svůj domov rostlinami pro čištění vzduchu.

Jakýkoli seznam nejlepších zařízení na čištění vzduchu by měl začínat prohlášením o vyloučení odpovědnosti: K čištění vnitřního vzduchu by bylo zapotřebí obrovského množství těchto rostlin stejně efektivně jako mechanický systém filtrace vzduchu. Přesto je pravda, že pokojové rostliny mohou absorbovat oxid uhličitý, oxid uhelnatý a těkavé organické sloučeniny (VOC), jako je formaldehyd, benzen, toluen, trichlorethylen a xylen. Pokud máte zelený palec a dům s přímým i nepřímým slunečním světlem, zvažte pěstování následujících pokojových rostlin, které vám pomohou filtrovat vzduch a dodají vašemu obytnému prostoru zeleň.

1. Pavoučí rostliny (Chlorophytum comosum) : Pavoučí rostliny jsou nenáročné na údržbu, kterým se daří v nepřímém světle a zvládnou i podmáčení. Bylo prokázáno, že filtrují oxid uhelnatý a těkavé organické sloučeniny, jako je xylen a formaldehyd.

2. Pothos zlatý (Epipremnum aureum) : Klasická pokojová rostlina pro začátečníky, rostliny pothos (také známé jako ďábelský břečťan) zvládnou nízké světelné podmínky, intenzivní světelné podmínky a určité přemokření. Absorbují různé těkavé organické sloučeniny plus oxid uhličitý a oxid uhelnatý. Jsou toxické pro domácí mazlíčky, proto je ukládejte do závěsných košů mimo dosah domácích mazlíčků.

3. Hadí rostlina ( Dracaena trifasciata ) : Hadovité rostliny jsou odolné a absorbují formaldehyd, xylen, benzen, toluen a trichlorethylen. Vyhněte se přemokření těchto rostlin, protože příliš mnoho půdní vlhkosti způsobí hnilobu kořenů. Uvědomte si, že jsou mírně toxické pro domácí mazlíčky.

4. Barberton sedmikráska ( Gerbera jamesonii ) : Tyto pokojové rostliny jsou oblíbené pro své červené, oranžové, růžové nebo žluté květy a pro svou schopnost absorbovat formaldehyd, trichlorethylen a benzen. Udržujte půdu sedmikrásky Barberton vlhkou, ale nikdy mokrou, a dopřejte jí dostatek slunečního světla.

5. Mírová lilie ( Spathiphyllum ) : Rostlina mírová lilie je zvláště vhodná pro odstraňování vzdušných toxinů, včetně formaldehydu a čpavku, které mohou do vzduchu unikat plasty a čisticími prostředky. Poskytněte těmto rostlinám vlhkou půdu a hodně přímého slunečního světla, abyste jim pomohli vytvořit krásné bílé květy.

6. Chryzantéma ( Chrysanthemum morifolium ) : Také známá jako maminky , jedná se o některé z nejúčinnějších rostlin v interiérové ​​krajině pro snižování znečištění ovzduší v interiéru. Nejlépe se jim daří ve vlhké půdě a dostatku slunečního záření. Všimněte si, že filtrují mnoho organických sloučenin prostřednictvím svých květů, které po šesti týdnech květu opadnou. Jako takové možná budete chtít nahradit staré maminky nově kvetoucími.

7. Arekové palmy ( Chrysalidocarpus lutescens ) : Arekové palmy se nejlépe daří venku na čerstvém vzduchu, ale mohou růst i v místnosti, kam dopadá přímé sluneční světlo přes okno. Během vegetačního období potřebují hodně vody, ale velmi málo, když jsou v klidu. Filtrují oxid uhelnatý, formaldehyd, trichlorethylen, xylen a benzen.

8. Bambusové palmy ( Chamaedorea seifrizii ) : Také známé jako širokolisté palmy, tyto palmy rostou nejlépe ve vlhké půdě a na nepřímém slunci. Zamlžte jejich listy, abyste zabránili roztočům pomocí rozprašovače nebo zvlhčovače. Jejich zelené listy mohou filtrovat oxid uhelnatý, formaldehyd, benzen, oxid uhelnatý, xylen a chloroform.

9. Gumovníkové rostliny ( Ficus elastica ) : Původem z Indie, kaučukovníky mají krásné tmavě zelené listy s voskovou dýhou. Poskytněte jim jasné světlo a udržujte půdu vlhkou, abyste jim pomohli absorbovat oxid uhelnatý, formaldehyd a trichlorethylen. Udržujte je daleko od domácích zvířat, protože mají toxické vlastnosti.

10. Aloe vera ( Aloe vera ) : Těmto sukulentům se nejlépe daří na přímém slunci (jako na slunném parapetu) a v dobře propustné půdě. Rostliny aloe vera mohou absorbovat formaldehyd a benzen, které se nacházejí v detergentech, lacích a domácích čisticích prostředcích.

11. Flamingo lilie ( Anthurium andraeanum ) : Tato pokojová rostlina je známá svými listy ve tvaru srdce. Plameňákovým liliím se daří v jasném nepřímém světle a vlhké půdě. Dobře rostou v malých květináčích a mohou absorbovat řadu VOC.

12. Anglický břečťan ( Hedera helix ) : V přírodě roste anglický břečťan často ve špatných světelných podmínkách, díky čemuž se přirozeně hodí jako pokojová rostlina v interiéru. Během vegetačního období mu dopřejte nepřímé slunce a hodně vody. Udržujte jej mimo dosah domácích zvířat, protože má toxické vlastnosti. Tyto rostliny absorbují oxid uhelnatý, formaldehyd, trichlorethylen a benzen.

13. Filodendrony : Rod filodendrony představuje širokou škálu rostlin, kterým se daří ve vnitřním prostředí. Dopřejte jim nepřímé světlo, přiměřenou půdní vlhkost a hnojivo a vydrží vám roky. Filodendrony jsou účinné při absorpci formaldehydu ze vzduchu.

14. Kapradina bostonská ( Nephrolepis exaltata ) : Kapradina bostonská nebo mečovka je stálezelená rostlina, která při pěstování venku vyžaduje málo světla a při pěstování uvnitř jasné nepřímé sluneční světlo. Dopřejte své kapradině vlhkou půdu bohatou na živiny, aby zůstala zelená po celý rok a absorbovala spoustu VOC.

15. Jehličnan čínský ( Aglaonema ) : Zvažte pěstování těchto zelených a fuchsiových pokojových rostlin, aby filtrovaly formaldehyd, trichlorethylen, benzen a oxid uhelnatý. Nejlepších výsledků dosáhnete, když listy pravidelně mlžíte a dopřejte rostlině dostatek nepřímého slunečního záření. Mezi zavlažováním nechte půdu téměř vyschnout, ale když zaléváte, dobře ji namočte. Tyto rostliny jsou pro psy toxické, proto je udržujte nad úrovní země.