Výměna sprchové hlavice je jednoduchý projekt pro zlepšení domácnosti, který můžete obvykle udělat bez najímání instalatéra. Díky mnoha různým typům sprchových hlavic, které jsou k dispozici, jistě najdete tu správnou sprchovou hlavici pro vaši koupelnu.

Co jsou sprchové hlavice?

Sprchová hlavice je koupelnové zařízení, které usměrňuje proud vody v koupelnové sprše. Ve sprchovém koutu je voda nasměrována do sprchové hlavice, jakmile je kohoutek zapojen. U kombinované vany a sprchy je voda směrována do sprchové hlavice pomocí přepínače na baterii. Typická sprchová hlavice používá asi 2,5 GPM (galonů za minutu); existují však šetrnější modely, které mohou pomoci snížit spotřebu vody na polovinu. V závislosti na designu koupelny lze sprchové hlavice namontovat na stěny nebo strop sprchy.

9 Typy sprchových hlavic

Pokud chcete vylepšit svůj zážitek ze sprchování, zvažte těchto devět různých typů sprchových hlavic.

1. Nástěnná sprchová hlavice : Nástěnná sprchová hlavice, známá také jako pevná sprchová hlavice, je pravděpodobně nejtradičnějším stylem sprchové hlavice. Nástěnné sprchové hlavice jsou připevněny ke sprchovému rameni a připevněny ke stěně sprchy. Výměna nástěnné sprchové hlavice je jedním z nejjednodušších DIY projektů, které může majitel domu provést.

2. Ruční sprchové hlavice : Ruční sprchové hlavice umožňují větší flexibilitu než sprchové hlavice nástěnné. Dlouhá, flexibilní hadice umožňuje vyjmout sprchovou hlavici z držáku na stěně a nasměrovat proud vody do více směrů nebo oblastí vaší sprchy. Tato flexibilita z ní dělá jednu z nejlepších sprchových hlavic pro lidi s dětmi nebo domácími mazlíčky. Většina modelů se navíc dodává s několika možnostmi rozstřiku, jako je masáž, déšť, mlha a sprej na celé tělo.

3. Dvojitá sprchová hlavice : Dvojitá sprchová hlavice je kombinací nástěnné sprchové hlavice a ruční sprchové hlavice. Jedna sprchová hlavice zůstává vždy připevněna ke stěně, zatímco sekundární sprchová hlavice se připojuje k flexibilní hadici a lze ji sejmout pro pohodlnou ruční sprchu. Některé dvojité sprchové hlavice jsou posuvné tyčové sprchové hlavice, které mají pevnou sprchovou hlavici a ruční sprchovou hlavici připojenou k pevné tyči, což vám umožňuje posouvat ruční sprchovou hlavici nahoru a dolů.

4. Dešťová sprchová hlavice : Dešťové sprchové hlavice (také známé jako dešťové sprchové hlavice) poskytují jemný, relaxační zážitek ze sprchování, jehož cílem je napodobit přirozený vzor dešťových srážek. Obvykle jsou větší než většina typů sprchových hlavic. V závislosti na tom, jak je sprcha navržena, lze dešťové sprchové hlavice upevnit na strop nebo na stěnu sprchy.

5. Vysokotlaká sprchová hlavice : Vysokotlaká sprchová hlavice zvyšuje tlak vody snížením průtoku. Snížením průtoku se zvýší tlakový výstup vodního postřiku. I když to může znít jako preferovaný zážitek ze sprchování, nevýhodou je, že vysokotlaké sprchové hlavice spotřebují více galonů vody než běžná sprchová hlavice.

6. Sprchová hlavice s nízkým průtokem : Sprchové hlavice s nízkým průtokem spotřebují méně vody než tradiční sprchové hlavice, což z nich činí nejekologičtější a nejekonomičtější volbu. Tyto sprchové hlavice šetřící vodu jsou speciálně navrženy pro práci s vodovodním potrubím s nízkým tlakem vody. I když může být množství vody menší, stále poskytují relaxační a uspokojivou sprchu.

7. Filtrovaná sprchová hlavice : Filtrovaná sprchová hlavice odfiltruje minerální usazeniny přítomné v tvrdé vodě. Pokud zjistíte, že se trysky na vaší současné sprchové hlavici ucpávají usazováním vodního kamene, možná budete chtít zvážit přechod na filtrovanou sprchovou hlavici.

8. LED sprchová hlavice : LED sprchové hlavice jsou běžné pevné nebo ruční sprchové hlavice s vestavěnými LED světly pro dekorativní účely.

9. Sprchové panely : Sprchové panely jsou celotělové sprchové systémy, které mají několik trysek v různých výškách. Některé modely mají vestavěné ovládací prvky na dotykové obrazovce, které umožňují měnit tlak vody nebo teplotu vody. K instalaci sprchových panelů budete pravděpodobně muset najmout instalatéra a případně elektrikáře.