Nemusíte žít v teplém podnebí Floridy, abyste si mohli vychutnat šťavnaté citrony z vlastních ovocných stromů, které jsou vhodné pro dům. Naučte se pěstovat a pečovat o pokojový citroník, který můžete pěstovat v jakémkoliv typu klimatu.

Co je to vnitřní citroník?

Vnitřní citroník je zakrslý citrusový strom, který roste menší než venkovní odrůdy, ale stále nese plné citronové plody. Dospělé venkovní citroníky obvykle dorůstají ve svém přirozeném prostředí do výšky asi dvaceti stop. Trpasličí odrůdy, které rostou uvnitř, dosahují výšky pouhých čtyř až deseti stop a plodí rychleji než jejich větší venkovní protějšky.

Tyto pokojové rostliny vyžadují mírné zimy a teplé teploty, aby se jim dařilo venku, ale domácí zahradníci, kteří žijí v chladnějším klimatu, je mohou úspěšně pěstovat ve svých domovech.

Jak vypěstovat citroník uvnitř

U pokojových citroníků vypěstovaných ze semen bude pravděpodobně trvat mnoho let, než přinesou ovoce. Nejlepším řešením je přemístit dvou- až tříletý trpasličí strom zakoupený v místní školce nebo zahradním centru do pokojového květináče. Chcete-li pěstovat citroník uvnitř, postupujte podle těchto kroků.

1. Vyberte správný strom . Nejlepšími druhy zakrslých citroníků pro pěstování v nádobách jsou citroníky Ponderosa a Meyer. Ponderosa je hybridní citronovo-citronový strom, který dává největší citrony. Snadno pěstovatelný citroník Meyer je kříženec mandarinky a citroníku. Pokud chcete pěstovat posledně jmenovanou odrůdu, vyzkoušejte kultivar ‚Improved Meyer‘, který je odolný vůči běžným virům citrusových stromů. Pestrobarevné růžové citroníky jsou také vhodné do interiéru a medvědí citrony s růžovou dužinou.

2. Vyberte si vhodný hrnec . Zasaďte svůj pokojový citroník do terakotového květináče s drenážními otvory, abyste zabránili podmáčení stromu a rozvoji hniloby kořenů . Chcete-li určit velikost květináče, změřte kořenový bal stromu a vyhledejte květináč, který je ze všech stran alespoň o dva palce větší. Jak váš strom roste, přesaďte ho do většího květináče, pokud se stane vázáním na kořeny .

3. Použijte dobře okapanou zalévací směs . Hledejte zalévací směs formulovanou speciálně pro citrusové stromy. Ideální zalévací směs by měla snadno vyschnout, aby se zabránilo rozmočené půdě. Naplňte nádobu směsí pro zalévání a vykopejte díru pro váš strom.

4. Zasaďte strom . Určete správnou hloubku pro zasazení kořenového balu vašeho stromu umístěním jeho kořenového vzplanutí (široká spodní část kmene), které by mělo být přímo nad linií půdy. Mezi linií půdy a horní částí květináče ponechte jeden nebo dva centimetry místa, aby se půda během zalévání nevysypala .

5. Důkladně zalévejte a ošetřete startovacím přípravkem . Zalévejte citrónovník, dokud voda nezačne prosakovat z drenážních otvorů. Následující den ošetřete půdu startovacím přípravkem pro rostliny, abyste snížili šok z transplantace.

6. Vyberte umístění stromu . Citrusové rostliny vyžadují osm až deset hodin přímého slunečního světla denně, aby přinesly ovoce, takže umístěte strom blízko okna orientovaného na jih. Pokud ve svém domě nemůžete najít místo s dostatkem hodin plného slunce denně, použijte umělé pěstební světlo. Pokojové citroníky preferují teploty mezi šedesáti pěti a osmdesáti stupni Fahrenheita, takže je neumisťujte do blízkosti jakýchkoli otvorů tepla nebo klimatizace.

Jak pečovat o citroník v interiéru

Postupujte podle těchto tipů pro péči o citroníky, abyste svému stromu dali největší šanci na bohatou úrodu citronů.

  • Krmte speciálním hnojivem . Hnojte svůj strom organickým hnojivem s vysokým obsahem dusíku, abyste získali živiny potřebné k prosperitě. Podle pokynů na obalu hnojiva určete, jaké množství a jak často aplikovat.
  • Udržujte kontrolu škůdců . Sledujte svůj citroník na běžné škůdce pokojových rostlin, jako jsou svilušky a mšice. Při prvních známkách napadení strom okamžitě ošetřete vhodným pesticidem.
  • Opylujte květy stromu . Abyste zajistili plodnost, budete muset svůj pokojový citroník samoopylovat. Chcete-li to provést, vezměte malý štětec nebo vatový tampon a krouživými pohyby kolem středu květu shromážděte trochu pylu. Opakujte tento krok s každým květem na stromě jednou denně se stejným opylovacím zařízením, dokud se nezačnou tvořit ovoce.
  • Ořezat strom . Aby váš strom nepřerostl malý prostor, prořezávejte jeho kořenový systém každé tři až čtyři roky. Chcete – li zakořenit strom, opatrně vyjměte strom z květináče, jemně zastřihněte konce kořenů pomocí nůžek a vložte jej zpět do otvoru.
  • Voda střídmě . Zalévejte citrónovník pouze tehdy, když jsou horní dva palce půdy suché. Udržujte půdu vlhkou, aniž byste ji přesyceni. Jakmile tekutina vyteče z drenážních otvorů květináče, přestaňte zalévat. V létě zalévejte citronovník častěji než v zimních měsících, zvláště pokud jej v létě přesouváte ven.