Výběr dokonalého koberce pro váš pokoj může být náročný, ale dodržením správných návrhových tipů můžete tento proces mnohem lépe zvládnout. Čtěte dále a zjistěte, jak vybrat koberec pro jakékoli místo ve vaší domácnosti.

Co je koberec?

Koberec je podlahová krytina tkaná ze syntetických nebo přírodních vláken. Tato pohyblivá krytina obvykle pokrývá část holé podlahy bez koberce, na rozdíl od koberců ode zdi ke zdi, které pokrývají celou místnost. Koberce mohou zobrazovat vzory a přicházet v různých stylech, což vyžaduje, aby dekoratéři zvážili, jak bude estetický odpovídat zbytku místnosti.

Jak uspořádat koberec v jakékoli místnosti

Dodržujte tato obecná pravidla pro uspořádání koberce v jakékoli místnosti vašeho domu.

  • Ložnice : Při uspořádání velkoplošného koberce ve velké místnosti by měl mít dostatečnou plochu, aby se do něj vešla postel a noční stolky. Pokud pracujete s malým prostorem, kobereček do ložnice musí obsahovat pouze spodní třetinu postele, nikoli odkládací stolky. V obou případech by kolem každé strany postele měla být alespoň stopa koberce, na kterou by vaše nohy mohly přistát.
  • Jídelna : Vyberte si koberec do jídelny, který odpovídá tvaru vašeho jídelního stolu; kulaté koberce se hodí ke kruhovým stolům a obdélníkové koberce se hodí ke stolům podobného tvaru. Vyberte koberec, který má asi dvě stopy materiálu vně okrajů vašeho stolu, aby z něj jídelní židle při vytahování neklouzaly.
  • Vstup : Dlouhá úzká kolejnice vyrobená z odolného materiálu vhodného pro chodce je ideální pro vchody a chodby.
  • Kuchyně : Méně je více, pokud jde o kuchyňské koberce. Před umyvadlem by měl stačit malý kobereček nebo podložka na nohy o rozměrech dva krát tři. Pojezd je skvělou volbou pro kuchyňské kuchyně s úzkým prostorem uprostřed. I malý domácí koberec bude fungovat. Ujistěte se, že je koberec ve středu prostoru pro estetickou rovnováhu.
  • Obývací pokoj : Obecně platí, že pokud půdorys vašeho obývacího pokoje zahrnuje sedací část nezávislou na stěně – jako je pohovka, konferenční stolek, pohovka a křesla – všechny kusy by měly sedět po obvodu koberce. Pokud se vaše pohovka opírá o zeď, umístěte její přední nohy na koberec.
  • Terasa nebo terasa : Vyberte si venkovní koberec, který je o jeden až dvě stopy menší než obvod vašeho prostoru. Pokud nechcete pokrýt většinu podlahové plochy, zvolte menší velikost koberce, která leží dvě stopy od okraje stolu.

Jak vybrat koberec

Postupujte podle těchto tipů a najděte ten nejlepší koberec pro váš konkrétní prostor.

1. Změřte svůj prostor . Před nákupem koberce si změřte prostor, který chcete zakrýt, a zahrňte nábytek, který vaši podlahovou krytinu ukotví. Zvažte zmapování oblasti v malířské pásce, abyste zajistili, že můžete nábytek správně uspořádat.

2. Vyberte si správný styl . Zamyslete se nad výzdobou svého pokoje a zvažte typ koberce, který je nejvhodnější. Například sisalový nebo jutový koberec vyjadřuje ležérní styl. Koberec dhurrie, kilim nebo shag dodává bohémskou atmosféru. Geometrické koberce ve stylu farmy a ve stylu poloviny století doplňují moderní výzdobu pokoje. Tradiční perské, marocké nebo orientální koberce se dobře hodí k eklektickému designu.

3. Zvažte materiál . Koberce z přírodních vláken (jako ty vyrobené z hedvábí, bavlny a vlny) jsou mnohem dražší než koberce ze syntetických vláken, ale jsou odolnější a pravděpodobně vydrží déle než podlahy vyrobené z umělých materiálů. Pokud máte malé děti nebo domácí mazlíčky, upřednostněte koberce ze syntetických vláken (které se snadněji čistí). Zvažte také praktičnost materiálu koberce v daném místě. Například kuchyňský běhoun by měl být odolný vůči skvrnám kvůli blízkosti jídla a pití a venkovní koberec by měl být odolný vůči povětrnostním vlivům.

4. Zvažte pěší provoz . Koberce s nízkým vlasem – s plochými vazbami vytvořenými na tkalcovském stavu – jsou ideální pro místa s vysokým provozem, protože se snadno vysávají a čistí. Koberce s vysokým vlasem – s otevřenými vazbami, jako je soulož – jsou ideální pro svěží a útulnou atmosféru, která je měkká na dotek, ale pravděpodobně se zašpiní a ztratí svůj objem při velkém provozu.

5. Vyberte si mezi plnými barvami nebo vzory . Pokud jsou vaše stěny a nábytek převážně jednobarevné, použijte vzorovaný koberec, který přitáhne oči do středu místnosti. Pokud máte vzorované tapety nebo nábytek, vyberte si koberec v jedné barvě. Pokud nakupujete online, zeptejte se, zda vám obchod posílá vzorky poštou, abyste se mohli zblízka přesvědčit, že se vám vzor líbí.

6. Vrstva doplňkových koberců . Vrstvené koberce mohou vylepšit jejich textury a dodat prostoru hloubku. Například spárování čtvercového plochého velkého koberce s doplňkovým barevným, menším, kruhovým shag kobercem dodává rozmanitost a rozměr.

7. Investujte do kobercové podložky . Podložka pod koberec a podlahu chrání vlákna a zabraňuje klouzání koberce . Kupte si čalouněné podložky do koberce, aby každý krok na vašem novém koberci měl pocit, že jdete po oblaku.