Městské zahrady hrají zásadní roli v životě města tím, že poskytují přístup ke zdravým potravinám a chrání zelené plochy. Zjistěte více o různých typech městských zelených ploch a tipech pro městské zahradničení.
Co je městské zahradnictví?
Městské zahradnictví – také známé jako městské zemědělství nebo městské zemědělství – je proces kultivace zelených ploch v městském prostředí. Městské zahradnictví je široký pojem, který se může vztahovat na bylinkové zahrady, zeleninové zahrady, včelařství a chov kuřat, které se odehrávají v městské oblasti. Obyvatelé města se zelenými palci se mohou rozhodnout pěstovat své vlastní jídlo v kontejnerových zahradách na svých okenních parapetech, střechách nebo balkonech bytů. Jiní městští farmáři pěstují komunitní zahrady zaměřené na udržitelnost zahradnictví a přinášejí zdravé jídlo do potravinových pouští (městská prostředí s nedostatkem obchodů s potravinami zásobených čerstvými potravinami).
4 Výhody městského zahradničení
Městské zahradnictví má několik pozoruhodných výhod.
1. Zlepšuje celkové zdraví : Čerstvé potraviny poskytují základní živiny a samotný akt zahradničení může snížit zdravotní rizika a zlepšit duševní zdraví. Městské zahradničení může poskytnout útěchu od rušného městského života, pomáhá zmírňovat stres, snižuje krevní tlak a snižuje úzkost.
2. Poskytuje potravinovou bezpečnost : V některých městských komunitách s nedostatečnou obsluhou může být obtížné sehnat čerstvé, zdravé potraviny. Komunitní zahrady pomáhají zajistit potravinovou bezpečnost tím, že zvyšují přístup k ovoci a zelenině.
3. Snižuje plýtvání potravinami : Pěstování a konzumace vlastních potravin pomáhá omezit plýtvání potravinami a snižuje uhlíkovou stopu potravinového systému.
4. Zachovává zeleň : Mnoho opuštěných pozemků nebo zelených cest bylo zachováno městskými zahradníky, kteří se chopili příležitosti využít půdu k zemědělství. Zachování zelených ploch v městském prostředí poskytuje obyvatelům přístup k přírodě a zlepšuje zdraví životního prostředí.
7 typů městského zahradničení
Pokud hledáte nápady na městské zahradničení, prozkoumejte některé z nejběžnějších metod městského zahradničení.
1. Komunitní zahrady : Komunitní zahrady jsou zeleninové zahrady, které jsou přístupné veřejnosti. Obvykle je spravují dobrovolní pěstitelé, neziskové skupiny nebo aktivisté za účelem boje s nedostatkem potravin v městských oblastech. Komunitní zahrady pomáhají zajistit potravinovou bezpečnost tím, že místním obyvatelům poskytují přístup k bezplatnému nebo výrazně zlevněnému ovoci a zelenině. Obvykle se skládají z malých zahradních záhonů v zemi, vyvýšených záhonů a kontejnerů.
2. Zahradnictví : Byliny, klíčky a mikrozelené rostliny jsou skvělé možnosti pro pěstování v interiéru. Snadno se pěstují v malých prostorách, jako je slunný parapet. Zahrady s parapety jsou skvělou možností pro domácí zahrádkáře, kteří nemají velký venkovní zahradní prostor, a lze je snadno provádět v menších obytných prostorech, jako je byt.
3. Kontejnerové zahrady : Kontejnerové zahradnictví je metoda pěstování rostlin v kontejnerech, spíše než jejich vysazování do půdy venku. Kontejnerové zahradnictví umožňuje zahradníkům mít větší kontrolu nad důležitými podmínkami pěstování, jako je sluneční světlo, vlhkost a teplota. Květináče a závěsné koše jsou ideální nádoby pro pěstování zeleniny na balkóně bytu. Při výsadbě v nádobách zvolte zeminu do květináče před kompostem nebo zahradnickou zeminou. Mnoho různých druhů rostlin je vhodných pro výsadbu v nádobách, jako jsou rostliny rajčat, cukety a okurky.
4. Vyvýšené záhony : Vyvýšený zahradní záhon je vyvýšený zahradní pozemek. Stěny obklopující pozemek udržují čistý obsah půdy uvnitř záhonu a zabraňují pronikání vnějších rostlin a škůdců. Vyvýšené zahradní záhony jsou rozumnou volbou pro městská obydlí, kde je omezený prostor na dvoře a kvalita půdy může být nedostatečná.
5. Vertikální zahradnictví : Vertikální zahrada je systém pro vertikálně rostoucí rostliny prostřednictvím strukturální podpory spíše než horizontálně na pozemku. Ve vertikální zahradě můžete pěstovat rostliny směrem nahoru podél stávajících konstrukcí, jako jsou stěny, altány nebo pergoly, nebo instalovat konstrukce, jako jsou mříže nebo tyče pro podporu. Vertikální zahrady jsou navrženy tak, aby se pohybovaly nahoru a dolů, což vám umožňuje zasadit více plodin s menším prostorem na zemi.
6. Zahradnictví na střeše : Zahrada na střeše je sbírka kontejnerových rostlin, které domácí zahradníci nebo zahradníci udržují na střeše bytového domu – často bytového domu. Rostliny se mohou lišit od zeleninových rostlin po okrasné keře. Nastavení může být tak jednoduché jako zasazení několika rostlin do terakotových květináčů nebo jako skleník s automatickým zavlažovacím systémem.
7. Hydroponické zahradničení : Hydroponické zahradničení je metoda pro pěstování rostlin bez půdy. Rostliny pěstované hydroponicky nesedí v půdě, ale spíše v pěstebním médiu, které přenáší vodu a živný roztok ke kořenům rostlin.
3 tipy pro městské zahradničení
Pokud jste v městském zahradničení noví, použijte tuto příručku pro začátečníky, která vám pomůže začít.
1. Zhodnoťte své potřeby . Ať už uvažujete o založení městské zahrady doma nebo pro komunitu, posuďte, jaký typ zahrady by vám posloužil nejlépe. Možná zjistíte, že kořenovou zeleninu lze snadno sehnat v obchodě s potravinami, ale sekce listové zeleniny ponechává mnoho přání. Nebo by možná vaší komunitě prospěla relaxační, trvalá bylinková zahrádka nad zeleninovou zahradou. Ať už je to cokoliv, proveďte posouzení typu zahrady, která by řešila konkrétní problémy vaší domácnosti nebo sousedství.
2. Zhodnoťte svou pěstitelskou oblast . Před výběrem zahradnické metody je důležité určit podmínky pěstování v oblasti, ve které jste se rozhodli zahradit. Máte-li přístup do venkovního prostoru, věnujte pozornost slunečnímu světlu, ploše a přístupu k vodě. V těsném městském prostředí sledujte a zaznamenávejte všechny stromy, budovy nebo jiné překážky, které mohou vrhat stíny na vaši zahradu během vegetačního období. Vyhněte se výsadbě zeleniny nebo kvetoucích rostlin, které potřebují jasné světlo v oblastech se slabým osvětlením a naopak.
3. Vyberte si metodu městského zahradničení . Po posouzení vašich potřeb a poznamenání si podmínek pěstování je čas vybrat si způsob zahradničení. Pro ty, kteří mají omezený prostor, jsou nejlepší vnitřní zahrady, hydroponické zahrady, vertikální zahrady a kontejnerové zahrady. Pokud máte přístup k větší ploše, zvažte střešní zahradu nebo vyvýšené záhony. Pokud bydlíte v činžovním domě, poraďte se se správou nemovitosti, než se rozhodnete pro střešní nebo balkonovou zahradu.